King of the train

7. května 2009 v 17:35 | OJakup |  Vlaky jménem legenda
Jinak tedy král vlaků čí vlak králů zasvěcení již možná vědí že jde o nejslavnější vlak světa. ORIENT EXPRES. Vlak s velkým V. Sám osbně jsem ho nikdy neviděl, bohužel. Jakmile ho spatřím donesu foto. Teď ale k technickým věcem. Vlak jezdíval pravidelně do roku 1961. Dnes ale jezdí tato legenda znovu. Sice jen od března do listopadu. Dříve ale nejezdila do Prahy!!! Dnes jezdí několik souprav. Například Pullmanovy vozy z 20. a 30. let minulého století či klasické vozy společnosti Wagons Lits, které jsou označovány jako Velká Souprava Orient Expresu (VSOE), zajíždějící i do ČR a SR. VSOE má celkem 3 restaurační vozy určené pro obědy a večeře, barový vůz, dále 9 lůžkových vozů s dvoulůžkovými oddíly a 2 vozy s jedno i s dvoulůžkovými kupé a 2 zavazadlové vozy. Celková váha 944 tun. Maximální rychlost: 140 KM/H. Uveze 188 cestujících.
A cena. Spíše pro horních deset tisíc. Pár tras: Praha-Londýn 2000 Euro, Istanbul-Paříž 6500 Euro. Vše samozřejmě pro jednoho. Těch cen radši nechám, aby to náhodou s někým neseklo... Anebo ne cesta Istanbul-Paříž-Benátky v apartmá stojí 16 6+20 Euro!!! I mě přešla chuť se povozit.
Vznikl v roce 1883 a nápad vzešel v hlavě pana George Nagelmackerse. Jel v trase Paříž-Konstaninopol. Zbytek historie není příliš zajímavý a také bych se nechtěl opakovat. Jediné co mě zaujalo bylo to, že jeden z vozů byl použit při 1.sv.válce při podpisu kapitulace Německa a později k podpisu kapitulace Francie. V roce 1945 ho ale ustupující německá armáda odvlakla do Berlína a sešrotovala. Také ještě v některých letech řídil vlak nezkušený bulharský král tento vlak a tak se cesta mohla změnit v noční můru... No zbytek si lze přečíst na stránkách orient expresu, kde si můžete najít další ceny...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama