ČKD

11. května 2009 v 17:05 | OJakup |  Ti co dělají dopravní prostředky (Výrobci a rekonstruktéři)
Českomoravská Kolben Daněk. Tak zní název společnosti, která vyráběla motorové lokomotivy a tramvaje, které vyvážela do celého světa. Dnes je tato společnost víceméně zrušena. Jediné co zbylo je výroba tramvajových skříní pod značkou SIEMENS, pro kterou po uzavření vagonky DUewag v Düseldorfu je podíl v ČKD důležitý. Ale teď zpět na začátek.
Společnost vznikla v roce 1871 v Praze pod jménem První českomoravská továrna na stroje. V roce 1907 se již orientuje na výrobu vozidel a společně s vagonkou Ringhoffer na Smíchově zakládají automobilku Praga.
Jméno v názvu Kolben získala společnost od Kolben a spol. která se před fúzí s ČKD sloučila ještě s Elektrotechnickou a.s. Poté se ještě do závodu Elektrotechnická a.s. přidal ještě společnost Breitfeld, Daněk a.s. No od 1921 se jmenuje sloučený závod Českomoravská Kolben Daněk a.s. Za druhé světové války ČKD vyráběl tanky a letadla na konci války vybombardován.
Po zestátňění v roce 1945 se podnik přejmenovává na ČKD Stalingrad a podnik se přeorientoval na výrobu motorvých lokomotiv a tramvají pro RVHP. Po revoluci přišel podnik o svoje největší odbytiště. Podnik byl ,,doražen´´ neúspěchem v podobě tramvají RT6N1 se špatnými brzdami. Zakázky jako byly vozy pro pražské metro, či pendolina pro ČD se o skoro 10 let opozdily. Dnes je téměř pracně vybudované ČKD minulostí. Bohužel. Místo jednoho ze závodu v Libni, byla postavena Sazka Arena (dnes O2 Arena).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama